Blog

Contract laten nakijken: kosten, proces en wat je krijgt voor je geld

Contract laten nakijken door een jurist: tarieven (250-1500 euro), doorlooptijd, scope en wat een goede check oplevert voor mkb-ondernemers.

Gepubliceerd op 28 september 2026 Door MKBjuristen.nl
Gratis offerte aanvragen Bel 085 25000 44

MKB Juristen stelt juridische documenten op maat op

Het beste is om belangrijke contracten, algemene voorwaarden en andere juridische documenten niet zelf te knutselen of te kopiëren. Wij helpen ondernemers budgetvriendelijk met juridisch maatwerk, vooraf duidelijke kosten en praktische uitleg.

  • Contracten, voorwaarden en juridische documenten op maat
  • Budgetvriendelijk en vooraf duidelijk over de kosten
  • Gratis adviesgesprek of vrijblijvend een offerte aanvragen
Gratis adviesgesprek Gratis offerte aanvragen

Contract laten nakijken bij een jurist: € 250 voor eenvoudige check, € 500-€ 1.500 voor standaard mkb-overeenkomst, € 1.500-€ 10.000 voor complex (M&A, internationaal, IP). Doorlooptijd typisch 1-5 werkdagen. Wat je krijgt: geannoteerd document met aanbevelingen, prioriteit­indicatie, en vaak telefonische toelichting. Voor mkb-ondernemers is het vrijwel altijd terugverdiend bij grotere of langlopende contracten. Hieronder de kostengids en wat je mag verwachten.

Het korte antwoord

  • Eenvoudig contract: € 250-€ 500 (< 5 pagina's, standaard mkb).
  • Standaard mkb: € 500-€ 1.500 (5-15 pagina’s, leveranciers, klanten).
  • Complex: € 1.500-€ 10.000 (M&A, IP, internationaal, joint venture).
  • Doorlooptijd: 1-5 werkdagen standaard, 1-3 weken complex.
  • Wat krijg je: geannoteerd doc, memo, telefonisch overleg.

Tarieven per contract-type

Contract met juridische annotaties
Contract-typeTarief mkb-juristTarief corporate
Standaard NDA250-500500-1.000
Leveranciers-overeenkomst500-1.0001.000-2.500
Arbeidsovereenkomst400-800800-1.500
Vaststellings­overeenkomst500-1.5001.000-3.000
Samenwerkings­overeenkomst1.000-2.5002.500-7.500
Aandeelhoudersovereenkomst1.500-3.5003.500-10.000
SPA / M&A-contract2.500-10.00010.000-50.000+
Software-licentie/IP1.000-3.0002.500-7.500
Internationaal contract1.500-5.0005.000-25.000

Mkb-juristen voor mkb-contracten = beter prijs/waarde. Corporate juristen voor grote M&A of complex internationaal.

Welke factoren bepalen de prijs?

Kosten contract laten nakijken

1. Omvang

  • Aantal pagina’s en clausules.
  • Bijlagen en verwijzingen.
  • Hoeveel checken vs alleen scannen.

2. Complexiteit

  • Branche-specifiek (financieel, IP, M&A).
  • Internationale aspecten.
  • Aantal partijen.
  • Technische materie.

3. Scope van check

  • Light scan: rode vlaggen, geen herwerken.
  • Standaard check: alle clausules, concrete wijzigings­voorstellen.
  • Diepe check: ook onderhandelings­strategie, market benchmarking.
  • Onderhandelings­ondersteuning: actief meedoen aan onderhandeling.

4. Spoed

  • Normaal (1-5 werkdagen): standaard tarief.
  • Spoed (24-48 uur): + 25-50% premium.
  • Avond/weekend: +50-100%.

5. Tarief-structuur

  • Vast tarief: vooraf bekend, voorkeur voor mkb.
  • Uurtarief: € 175-€ 750/uur afhankelijk van jurist en kantoor.
  • Vooraf budget vragen voor verrassings-vrij ervaren.

Wat krijg je voor je geld?

Standaard deliverables

  • Geannoteerd document: PDF met commentaren in marges, voorgestelde wijzigingen track-changes.
  • Executive summary: belangrijkste risico’s en wijzigingen op één pagina.
  • Prioriteit­indicatie: must-have versus nice-to-have wijzigingen.
  • Onderhandelings­strategie: hoe wijzigingen voorleggen aan tegenpartij.
  • Telefonisch overleg: 30-60 minuten voor vragen.

Bij betere/duurdere checks

  • Markt­benchmarking (wat is gebruikelijk in jouw branche).
  • Alternatieve contractvormen overwogen.
  • Lange-termijn-implicaties uitgewerkt.
  • Eventueel actieve onderhandelings­ondersteuning.

Het proces stap voor stap

  1. Eerste contact: korte beschrijving van contract, deadline en context.
  2. Offerte: vast tarief of uurschatting binnen 24-48 uur.
  3. Document delen: PDF of Word naar jurist.
  4. Intake-gesprek: optioneel, voor complexe contracten.
  5. Check uitvoeren: 1-5 werkdagen.
  6. Levering: geannoteerd document + memo.
  7. Overlegmoment: telefoongesprek voor vragen.
  8. Onderhandeling­ondersteuning: optioneel, apart gefactureerd.
  9. Eindversie: review na onderhandeling indien gewenst.

Sven’s typische jurist-check

Sven laat zijn leveranciers-overeenkomst van € 100.000/3 jaar checken:

  • Offerte Petra: € 1.250 vast tarief voor check + telefoon-overleg.
  • Doorlooptijd: 3 werkdagen.
  • Resultaat: 12 wijzigings­voorstellen, waarvan 4 must-have.
  • Sven onderhandelt zelf — accepteert 8 wijzigingen.
  • Geschatte besparing: € 18.000 over 3 jaar (betere prijsclausule, opzegtermijn, aansprakelijkheid).
  • ROI: 14x op € 1.250 investering.

Wanneer is het de moeite waard?

Ja

  • Contract > € 10.000 totaal-waarde.
  • Looptijd > 1 jaar.
  • Complexe materie of internationaal.
  • Onbekende tegenpartij.
  • Eerste contract van nieuw type.
  • Recurring contract dat als template gaat worden.

Twijfelachtig

  • Klein contract (< € 5.000) met bekende tegenpartij.
  • Standaard template waar geen wijzigingen nodig.
  • Heel kort en eenvoudig.

Vuistregel: jurist-kosten < 5% van contract-waarde = vrijwel altijd zinvol.

Eerlijke aanbeveling

Jurist levert contractadvies

Voor mkb-ondernemers: investeer in vaste contractenjurist met vast tarief-structuur. Vermijd verrassingen — vraag vooraf budget. Mkb-juristen (specialistisch in mkb-contractenrecht) zijn vaak betere fit dan corporate. Voor M&A en complex internationaal: corporate firms overwegen ondanks hogere tarieven. ROI vrijwel altijd positief bij contracten > € 10.000 of langdurige binding.

Voor andere onderwerpen: contract controleren (DIY), overeenkomst laten controleren en algemene voorwaarden.

Veelgestelde vragen

Wat kost contract laten nakijken?

Eenvoudig (< 5 pagina's): 250-500 euro. Standaard mkb (5-15 pagina's): 500-1.500 euro. Complex (M&A, IP, internationaal): 1.500-10.000 euro. Mkb-juristen 175-350 euro/uur, corporate 350-750 euro/uur.

Hoelang duurt het?

Standaard: 1-5 werkdagen. Complex (M&A, IP, internationaal): 1-3 weken. Spoed (24-48 uur): +25-50% premium. Avond/weekend: +50-100%. Plan tijdig – haastige checks zijn minder grondig.

Wat krijg je voor je geld?

Geannoteerd document (PDF met commentaar), executive summary (risico’s en wijzigingen op 1 pagina), prioriteit­indicatie (must-have vs nice-to-have), onderhandelings­strategie, telefonisch overleg (30-60 min). Bij duurdere checks: markt­benchmarking en actieve onderhandelings­ondersteuning.

Vast tarief of uurtarief?

Voor mkb: voorkeur voor vast tarief – vooraf bekend, geen verrassingen. Uurtarief bij open scope of complex (175-750 euro/uur). Altijd vooraf budget vragen voor verrassings-vrij ervaren.

Welke factoren bepalen prijs?

Omvang (aantal pagina’s, bijlagen), complexiteit (branche, internationaal, partijen), scope (light scan, standaard, diep, onderhandelings­ondersteuning), spoed (premium 25-100%), tarief-structuur jurist.

Mkb-jurist of corporate?

Mkb-juristen voor mkb-contracten: betere prijs/waarde, branche-ervaring, persoonlijke aandacht. Corporate juristen voor grote M&A of complex internationaal. Voor 80% van mkb-cases: mkb-juristen optimaal.

Wanneer is het de moeite waard?

Vuistregel: jurist-kosten < 5% van contract-waarde = vrijwel altijd zinvol. Ja: contract > 10.000 euro, looptijd > 1 jaar, complex/internationaal, onbekende tegenpartij, eerste contract nieuw type. Twijfelachtig: klein contract met bekende tegenpartij.

Let op: een artikel geeft algemene informatie, maar uw situatie kan juridisch anders uitpakken.

Een contract, conflict of juridisch risico moet altijd worden beoordeeld aan de hand van de feiten, documenten, bewijspositie en belangen. Twijfelt u? Laat uw situatie beoordelen voordat u handelt.

Juridische vraag naar aanleiding van dit artikel?

Een blog geeft uitleg, maar uw situatie vraagt vaak om een concrete juridische keuze. MKB Juristen helpt ondernemers met contracten, voorwaarden, AVG-documenten, arbeidsdocumenten, conflicten en juridisch maatwerk.

Contracten Opstellen, controleren en aanpassen.
Rechtshulp Hulp bij conflicten en geschillen.
Expertise Specialistische juristen en advocaten.
Vaste tarieven Vooraf duidelijkheid over kosten.

Laatste artikelen

06 oktober 2026

Uitzendovereenkomst opstellen: dit hoort erin

Uitzendovereenkomst opstellen? Lees welke onderdelen erin horen, de veelgemaakte fouten en wanneer je een jurist inschakelt.

06 oktober 2026

Pro forma beroepschrift laten opstellen: kosten en proces

Pro forma beroepschrift laten opstellen door een jurist: wat kost het, hoe verloopt het proces en wanneer kies je maatwerk boven een...

06 oktober 2026

Wat is een saas gebruiksvoorwaarden? Uitleg en gebruik

Wat is een saas gebruiksvoorwaarden? Uitleg van de functie, wanneer je het nodig hebt en waar je op let voor het mkb.

05 oktober 2026

Notulen laten opstellen: kosten en proces

Notulen laten opstellen door een jurist: wat kost het, hoe verloopt het proces en wanneer kies je maatwerk boven een model.

  • Wij werkten o.a. voor:
  • MKBjuristen.nl partner
  • MKBjuristen.nl partner
  • MKBjuristen.nl partner
  • MKBjuristen.nl partner
Nieuwsbrief voor ondernemers

Ontvang praktische juridische tips in uw mailbox

Schrijf u direct in

Vul uw e-mailadres in en ontvang onze nieuwsbrief.

Geen spam. Alleen juridische tips.
Door u in te schrijven gaat u akkoord met onze privacyverklaring.
MKB Juristen bij KVK Bron: KVK 2019
Gratis adviesgesprek